Serdecznie zapraszamy na Mszę św, która rozpocznie doroczny Konwent ZPKM Za nami 60. Pielgrzymka Zakonu Maltańskiego do Lourdes. Zachęcamy do przesyłania zdjęć i świadectw. Trwa proces beatyfikacyjny Sługi Bożego Fra Andrew Bertiego Święci i błogosławieni Zakonu Maltańskiego
strona główna »  aktualności » Nauka pierwszej pomocy wchodzi do szkół na Ukrainie
Polecamy


W nas przyjdzie Słowo Boga / Kazanie św. Bernarda, opata

Wiemy, że potrójne jest przyjście Pana.  Trzecie jest pośrodku między dwoma pozostałymi.  Te są jawne, trzecie takie nie jest.  Za pierwszym swoim przyjściem Pan był widziany na ziemi i przebywał wśród ludzi, bo jak sam o tym mówi: ujrzeli i znienawidzili. więcej >>>

+++

Sługa Boży Fra' Andrew Bertie
Wielki Mistrz Zakonu Maltańskiego
1988 - 2008

Subskrypcja biuletynu
Od Prezydenta i Kapelanów
Blog konfratra z Paryża
TV Zakonu

Zakon Maltański w Polsce

Konwent ZPKM, 1992 

Maltański Koncert Charytatywny w Olsztynie - 2016


BLIŻEJ BOGA: Zakon Maltański w Gliwicach

więcej filmów >>>

AktualnościA+A-A0

2017-09-27

Nauka pierwszej pomocy wchodzi do szkół na Ukrainie

27 września 2017 r. uroczyście zostało zainaugurowane nauczanie pierwszej pomocy w 5 szkołach Iwano-Frankowska. Został też przekazany sprzęt treningowy. Wcześniej grupa 15 nauczycieli przeszła maltańskie szkolenia z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomcy.


Pomysł wprowadzenia nauczania pierwszej pomocy w szkołach na Ukrainie zrodził się już rok temu. W programie nauczania w ukraińskich szkołach został wprowadzony przedmiot bezpieczeństwa własnego”, jednak według naszych partnerów brakowało dobrych pomysłów na mądre zagospodarowanie tych lekcji. Problemem był też brak odpowiednich programów nauczania i sprzętu szkoleniowego. Korzystając ze wsparcia programu Polska Pomoc Maltańska Służba Medyczna wspólnie z Maltańską Służbą Iwano-Frankiwska zaplanowała i wdrożyła do działania pilotażowy program nauczania pierwszej pomocy w 5 szkołach obwodu iwanofrankiwskiego. W czerwcu 15 nauczycieli ukończyło szkolenie z zakresu Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy. W sierpniu zakończyła się praca nad programem nauczania i konspektem dla nauczycieli.

 

27 września 2017 r. w Iwano-Frankiwsku nastąpiła oficjalna inauguracja programu pilotażowego. W uroczystości wzięli udział m. in.: Viktor Kimakovych. - Dyrektor Departamentu Edukacji Iwano-Frankowskiej Obwodowej Państwowej Administracji, Mariola Król Konsul, reproezentująca Konsulat Generalny RP we Lwowie, Pavlo Titko – dyrektor Maltańskiej Służby Ukrainy oraz Roman Yaruczyk – kierownik Maltańskiej Służby Pomocy Iwano-Frankiwska.

„Będziemy wszystkimi swoimi siłami podtrzymywać tę rzeczywiście dobrą inicjatywę tak potrzebną dla naszych szkół. Obiecujemy pomoc w wprowadzeniu pilotowego projektu. Spodziewamy się, że takie nauczanie obejmie wszystkie szkoły naszego miasta i obwodu.” Twierdzi Viktor Kimakovych.

 

„W imieniu Konsula Generalnego RP we Lwowie dziękuję bardzo za zaproszenie na uroczystość. Pragnę podkreślić, że ludzie zawsze powinni sobie pomagać nawzajem. Dziś Ukraina, jutro Polska a pojutrze ktoś inny może potrzebować pomocy. Cieszę się, widząc wyniki Państwa pracy i zmiany jakie Służba Maltańska Ivano-Frankivska wprowadza w swoim mieście.” Powiedziała Mariola Król, konsul z Konsulatu Generalnego RP we Lwowie.

 

Pavlo Titko – dyrektor Maltańskiej Służby Ukrainy wręczył nauczycielom sprzęt szkoleniowy przekazany przez Fundację Maltańska Służba Medyczna. Lekcje pierwszej pomocy będą odbywać się w wybranych 5 szkołach obwodu Iwanofrankiwskiego i będą przeznaczone dla uczniów tych szkół. Wybór szkół został przeprowadzony we współpracy z Obwodowym Centrum Metodycznym, które będzie też dysponentem sprzętu szkoleniowego udostępnionego szkołom w projekcie. Nauczyciele prowadzący lekcje będą mogli skorzystać ze wsparcia maltańskich trenerów pierwszej pomocy.

 

„Jesteśmy bardzo wdzięczni Polskiej Pomocy i polskiemu Ministerstwu Spraw Zagranicznych za finansowe wsparcie projektu, a najbardziej za to co jest najcenniejsze – za przekazaną wiedzę. Polski Rząd przekazał pieniądze nie dlatego, że ma w swoim kraju ich za dużo, ale dlatego, że rozumie, że Ukraina ma większą potrzebę, aniżeli Polacy”. Powiedział Roman Yaruczyk

 

Pilotaż jest częścią projektu „Rozwój systemu ochotniczego ratownictwa na Ukrainie”, który prowadzi Fundacja Maltańska Służba Medyczna, a jego partnerami na Ukrainie są Maltańska Służba Pomocy Ukrainy i Maltańska Służba Pomocy Iwano-Frankowska. Projekt jest współfinansowany w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.

 

 

realcja TV z uroczystości:

przeczytaj więcej o projekcie:

szkolenie dla nauczycieli w Iwano-Frankiwsku

szkolenie Master Class dla ratowników maltańskich na Ukrainie

relacja z manewrów ratowników w Kamieńcu Podolskim

więcej o projekcie: michal.rzysko@zakonmaltanski.pl

« powrót
© 2018 - Fundacja Polskich Kawalerów Maltańskich
Projekt i wykonanie: Agencja Reklamowa NEXTDAY