Serdecznie zapraszamy na Mszę św, która rozpocznie doroczny Konwent ZPKM Za nami 60. Pielgrzymka Zakonu Maltańskiego do Lourdes. Zachęcamy do przesyłania zdjęć i świadectw. Trwa proces beatyfikacyjny Sługi Bożego Fra Andrew Bertiego Święci i błogosławieni Zakonu Maltańskiego
strona główna »  aktualności » List z okazji obchodów Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych - 3. XII 2014
Polecamy


W nas przyjdzie Słowo Boga / Kazanie św. Bernarda, opata

Wiemy, że potrójne jest przyjście Pana.  Trzecie jest pośrodku między dwoma pozostałymi.  Te są jawne, trzecie takie nie jest.  Za pierwszym swoim przyjściem Pan był widziany na ziemi i przebywał wśród ludzi, bo jak sam o tym mówi: ujrzeli i znienawidzili. więcej >>>

+++

Sługa Boży Fra' Andrew Bertie
Wielki Mistrz Zakonu Maltańskiego
1988 - 2008

Subskrypcja biuletynu
Od Prezydenta i Kapelanów
Blog konfratra z Paryża
TV Zakonu

Zakon Maltański w Polsce

Konwent ZPKM, 1992 

Maltański Koncert Charytatywny w Olsztynie - 2016


BLIŻEJ BOGA: Zakon Maltański w Gliwicach

więcej filmów >>>

AktualnościA+A-A0

2014-12-02

List z okazji obchodów Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych - 3. XII 2014

Szanowni Państwo,

3 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych, ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1992 roku. To również ważny dzień dla Zakonu Maltańskiego, w którego, ponad 900 letnią historię wpisana jest opieka nad chorymi.

Od razu nasuwa się pytanie, dlaczego społeczności międzynarodowe dopiero w 1992 roku dostrzegły potrzeby osób niepełnosprawnych i bariery ograniczające najprostsze ich funkcjonowanie - czy wcześniej tego nikt nie dostrzegał? Oczywiście dostrzegano osoby z dysfunkcjami fizycznymi i psychicznymi, ale nie podejmowano wysiłku, by je integrować z całą społecznością, ale raczej izolowano w mniej lub lepiej przystosowanych ośrodkach – najczęściej prowadzonych przez kościół czy zakony. Bariery techniczne i finansowe nadal skazują niepełnosprawnych na życie poza bieżącym nurtem, dlatego dzisiaj zmieniamy przestrzeń architektoniczną i przede wszystkim mentalną, by integrować nasze, zorganizowane życie z niepełnosprawnością. Tak to my mamy wiele do nadrobienia, by spotkać i poznać człowieka, który jest taki jak my, jednak przez życie przechodzi ze znacznie większymi utrudnieniami. Mam pełne przekonanie, że to my – tzw. pełnosprawni, możemy się dzięki tym kontaktom wiele nauczyć, za co pozostaje jedynie dziękować.

Fundacje ZPKM prowadzą m.in. 6 Ośrodków Pomocy dla Osób Niepełnosprawnych i 2 Placówki Terapii Zajęciowej dla Osób Niepełnosprawnych. W tym miejscy chciałbym wspomnieć o wyjątkowym dziele, jakie prowadzimy w Krakowie, tj. o Maltańskim Centrum Pomocy Niepełnosprawnym Dzieciom i ich Rodzinom, który organizuje pomoc dla dzieci z porażeniem mózgowym, autyzmem, chorobami genetycznymi i ich rodzin. Ośrodek ten wypracował unikalne i efektywne metody pomocy, które dzisiaj uznawane są za jedne z najlepszych w Europie i które znajdują tam naśladowców.

 Z niepełnosprawnością należy się integrować a niepełnosprawnym trzeba dziękować za to, że uczą nas wrażliwości, przypominają o tym, co najważniejsze.

W imieniu Zakonu Maltańskiego w Polsce - dziękuję.

Aleksander Tarnowski
Prezydent Związku Polskich Kawalerów Maltańskich

 

Zobacz skan Listu

« powrót
© 2020 - Fundacja Polskich Kawalerów Maltańskich
Projekt i wykonanie: Agencja Reklamowa NEXTDAY