Serdecznie zapraszamy na Mszę św, która rozpocznie doroczny Konwent ZPKM Za nami 60. Pielgrzymka Zakonu Maltańskiego do Lourdes. Zachęcamy do przesyłania zdjęć i świadectw. Trwa proces beatyfikacyjny Sługi Bożego Fra Andrew Bertiego Święci i błogosławieni Zakonu Maltańskiego
strona główna »  aktualności » Rozpoczyna się czas Zmartwychwstania Pańskiego - słowo od Głównego Kapelana na Wielkanoc 2015
Polecamy


W nas przyjdzie Słowo Boga / Kazanie św. Bernarda, opata

Wiemy, że potrójne jest przyjście Pana.  Trzecie jest pośrodku między dwoma pozostałymi.  Te są jawne, trzecie takie nie jest.  Za pierwszym swoim przyjściem Pan był widziany na ziemi i przebywał wśród ludzi, bo jak sam o tym mówi: ujrzeli i znienawidzili. więcej >>>

+++

Sługa Boży Fra' Andrew Bertie
Wielki Mistrz Zakonu Maltańskiego
1988 - 2008

Subskrypcja biuletynu
Od Prezydenta i Kapelanów
Blog konfratra z Paryża
TV Zakonu

Zakon Maltański w Polsce

Konwent ZPKM, 1992 

Maltański Koncert Charytatywny w Olsztynie - 2016


BLIŻEJ BOGA: Zakon Maltański w Gliwicach

więcej filmów >>>

AktualnościA+A-A0

2015-03-25

Rozpoczyna się czas Zmartwychwstania Pańskiego - słowo od Głównego Kapelana na Wielkanoc 2015


 

Łowicz - Warszawa, Wielkanoc 2015 r.

L.dz. 17/2015

Czcigodni Potrzebujący,
Czcigodni Kapelani,
Dostojne Damy, Czcigodni Kawalerowi, Współpracownicy i Wolontariusze Zakonu

Oto dobiegł końca Wielki Post A.D. 2015 oraz Święte Triduum paschalne i rozpoczyna się czas Zmartwychwstania Pańskiego. Z serc i usta naszych wyrywa się radosne Alleluja.

1. Czas paschalny
Niezwykle uroczyście Kościół rozpoczyna okres paschalny, który przybliża nam dar spotkania z kochającym każdego człowieka Bogiem, który okazuje nam największe miłosierdzie przez zmartwychwstanie swojego Syna. Umocnieni wiarą w zmartwychwstanie dzielimy się wzajemnie radością, pokojem, wiarą, życiem we wspólnocie, darem czystości serca, które daje miłość. Dzielimy się solidarnością i nadzieją, dążąc do cywilizacji miłości.
Oto Jezus ukazuje się swym uczniom żywy, gdyż pokonał śmierć (por. Łk 24,36-40). Jak wskazuje wielkanocna Ewangelia odwagę szukania Jezusa miała Maria Magdalena (por. J 20,1-9). Przed świtem pobiegła do grobu, aby namaścić ciało Pana. Piotr i Jan również mieli odwagę, gdy spiesznie udali się w to miejsce; co więcej – weszli do wnętrza grobu; weszli i zrozumieli, że Pan powstał z martwych.

2. Wymowa pustego grobu
A zatem, grób może być też początkiem. Czytamy w Ewangelii, że pobożne niewiasty oddaliły się od grobu z bojaźnią i wielką radością (Mt 28,8). A więc radość i to wielka. Może wydawać się to dziwne, ale wielka radość chrześcijaństwa płynie z grobu, a to dlatego, że on jest pusty, bo Jezus powstał z martwych (...) nie ma Go tu (Mt 28,6-7).
Z siły tego pustego grobu zdawali sobie sprawę już Żydzi i Rzymianie, dlatego postawili przy nim straże, a gdy on i tak opustoszał, to posłużyli się kłamstwem: rozpowiadajcie tak: Jego uczniowie przyszli w nocy i wykradli Go, gdyśmy spali (Mt 28,13).
Wielka jest siła pustego grobu Zmartwychwstałego Jezusa. Można powiedzieć, że Chrystusowa Dobra Nowina ma dziwna puentę – pusty grób i stąd radość wielka. Oto dzień, który Pan uczynił: radujmy się i weselmy (por. Ps 118,24).

3. Moc paschalnych zadań
Odważni powinniśmy być i my, współcześni chrześcijanie, damy i kawalerowie maltańscy, spoglądający z wiarą w pusty grób Pański. Gdy inni wokoło milczą my głosimy Chrystusa ukrzyżowanego, który powstał z martwych (por. 1 Kor 1,23). Z dźwiękiem radosnych rezurekcyjnych dzwonów śpiewamy Alleluja i pieśni wielkanocne. Pozdrawiając siebie wzajemnie dzielmy się wezwaniem: Chrystus zmartwychwstał! Prawdziwie zmartwychwstał!
Niech wielkanocna radość, Chrystusowa radość zagości w Waszych świątyniach i wspólnotach parafialnych oraz w naszej rodzinie zakonnej. Przede wszystkim jednak niech zagości w Waszych rodzinach i w sercu każdej damy i każdego kawalera, którzy otwieracie się na prawdę zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Wpisana w „Tuitio fidei et obsequium pauperum” paschalna moc Zmartwychwstałego Pana niech wyzwoli dalsze piękne dzieła wiary i posługi bliźniemu Związku Polskich Kawalerów Maltańskich.


Bp Andrzej F. Dziuba
Główny kapelan ZPKM


Poprzednio:

Największy cud w dziejach świata - słowo od Głównego Kapelana na Wielkanoc 2014

Błogosławiony Gerard z Jerozolimy – list głównego Kapelana Zakonu JE ks. Biskupa Andrzeja Dziuby

Słowo od Głównego Kapelana na Adwent i Boże Narodzenie 2013

« powrót
© 2020 - Fundacja Polskich Kawalerów Maltańskich
Projekt i wykonanie: Agencja Reklamowa NEXTDAY