Trwa proces beatyfikacyjny Sługi Bożego Fra Andrew Bartiego Zakup książki:
Joannici i ich związki z ziemiami polskimi Zachęcamy do wspólnej modlitwy Liturgią Godzin. Święci i błogosławieni Zakonu Maltańskiego
strona główna »  Działalność » Dom Pomocy – Puszczykowo
Polecamy
Subskrypcja biuletynu
Od Prezydenta i Kapelanów
Blog konfratra z Paryża
TV Zakonu

Zakon Maltański w Polsce

Konwent ZPKM, 1992 

Maltański Koncert Charytatywny w Olsztynie - 2016


Centrum Leczenia Hipotermii Głębokiej: Akcja ratunkowa Babia Góra


BLIŻEJ BOGA: Zakon Maltański w Gliwicach


Opłatek Maltański 2014 Kraków (english)

XI Wieczór Maltański 2014 Kraków

więcej filmów >>>

Dom Pomocy – PuszczykowoA+A-A0

Dom Pomocy Maltańskiej w Puszczykowie

Środowiskowy Dom Samopomocy Dom Pomocy Maltańskiej


62 - 041 Puszczykowo

ul. Dworcowa 16


telefon/fax: 618 194 446

email: maltadom@wp.pl

www: http://www.maltadom.fc.pl/


Dom Pomocy Maltańskiej w Puszczykowie działa od 1 lipca 2000 roku jako Środowiskowy Dom Samopomocy. Podstawowe zasady funkcjonowania placówki zostały określone w Umowie zawartej 30 grudnia 1999 roku pomiędzy Fundacją Polskich Kawalerów Maltańskich "Pomoc Maltańska" a Powiatem Poznańskim.

Placówka, położona w niezwykle malowniczej okolicy, na skraju Wielkopolskiego Parku Narodowego, przeznaczona jest dla osób dorosłych, które ukończyły szesnasty rok życia. Uczestnikami zajęć są m.in.: osoby z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym i znacznym, które nie mogą podjąć zatrudnienia, nawet w warunkach chronionych.

Niezbędna dokumentacja gromadzona jest w Gminnych Ośrodkach Pomocy Społecznej, a następnie przekazywana do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Poznaniu, gdzie podejmowana jest decyzja o skierowaniu (lub nie) danej osoby do Domu w Puszczykowie. Poszczególne osoby kierowane są na czas określony - od 2 do 12 miesięcy. W przypadku osób z głębszą niepełnosprawnością intelektualną pobyt w placówce może ulec przedłużeniu. Aktualnie w zajęciach uczestniczy 28 osób, które zamieszkują na terenie gmin: Mosina, Puszczykowo i Luboń.

Zajęcia plastyczne

Podstawowym celem aktywności plastycznej jest zapoznanie uczestników z możliwościami wyrażania emocji, których z różnych powodów nie mogą przekazać słownie, poprzez sztukę. Malowanie, szkicowanie, rysowanie i wycinanie - pomaga nam w lepszym poznaniu siebie, stając się głównym a niekiedy jedynym środkiem wyrażania przeżyć i potrzeb. Uczestnicy mają możliwość nawiązywania niewerbalnego kontaktu z terapeutą i kolegami, współdziałania, „tworzenia razem… i dla siebie…”.

Prace plastyczne, wykonywane w I grupie - pod kierunkiem Marty i w II grupie - pod kierunkiem Magdaleny nadają wnętrzom naszej placówki niepowtarzalny charakter. Tematyka prac - różnorodna, tak, jak każdy element rzeczywistości, która nas otacza. Czasem są to wizerunki baśniowych postaci, uchwycony na papierze lot pszczoły, pies drzemiący przy budzie, kawałek pomarańczy, dom z ogródkiem… a nawet czerwony kleks upuszczony ”przez przypadek” na kawałek papieru. Inspiracją do tworzenia staje się wszystko….

Nasze prace plastyczne prezentowane są na Wystawach Twórczości Osób Niepełnosprawnych w Puszczykowie. Cyklicznie już gościmy w Starostwie Powiatowym w Poznaniu, Galerii Miejskiej w Mosinie a także na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.


Zajęcia z szycia


Zajęcia z zakresu szycia odbywają się aktualnie w siedmioosobowej grupie. Ze względu na tematykę wykonywanych prac, oraz „wrodzone zamiłowanie do igły…” - to w przeważającej większości panie. Właśnie w tej sali można najszybciej nauczyć się prostych haftów, rozwinąć umiejętności szycia ręcznego, szydełkowania, wykonania makramy oraz zapoznać się z obsługą maszyny do szycia. Agnieszka – pod której kierunkiem powstają oryginalne poduszki i serwety, stara się jedynie podać sposób wykonania pracy, zaprezentować wzory, natomiast ozdoby są w przeważającej części wynikiem własnej twórczości poszczególnych pań.

Celem prowadzonych zajęć jest zdobycie praktycznych umiejętności niezbędnych w codziennym życiu. Okazuje się bowiem, że przyszycie guzika, prasowanie tkanin czy cerowanie uszkodzonej odzieży to nie lada sztuka, wymagająca dużej cierpliwości i …odrobiny kobiecego sprytu!!!

Prace tej grupy służą bardzo często jako upominki dla członków rodzin, kolegów i odwiedzających nas gości.

 

 
© 2017 - Fundacja Polskich Kawalerów Maltańskich
Projekt i wykonanie: Agencja Reklamowa NEXTDAY